Zaloguj się
Login:
Hasło:

Zagrożenia płynące z Internetu

Strona główna -> Artykuły -> Zagrożenia płynące z Internetu

Zagrożenia płynące z Internetu
Dostęp do Internetu na szeroką skalę nikogo dziś nie dziwi. Dziwi nas natomiast brak dostępu do Internetu, brak komputera, brak umiejętności sprawnego poruszania się w sieci. Współczesne społeczeństwo informacyjne rozwinęło się na tyle, że osoby, które niejako nie potrafią posługiwać się tym medium, są z wielu aspektów życia społecznego wykluczone.

Internet daje nam wiele możliwości - szybki dostęp do informacji, możliwość komunikowania się z osobami przebywającymi nawet bardzo daleko od nas. Nie mniej jednak pamiętać należy, że żyjemy w społeczeństwie ryzyka. Zagrożenia czekają na nas na każdym kroku - również w sieci. Co prawda nie widać ich na pierwszy rzut oka, ale obecne są w Internecie i mają się całkiem dobrze.

Wiele osób w tym miejscu może pomyśleć, że chodzi o złośliwe oprogramowanie, jednak nie do końca jest to największe zagrożenie związane z częstym korzystaniem z dobrodziejstw Internetu. Owszem - wirusy skutecznie mogą przeszkodzić nam w pracy, w prywatnym korzystaniu z komputera. Spory problem pojawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z atakiem hakerskim, przechwyceniem danych do naszego konta bankowego. Równie problematyczna może być utrata istotnych plików - szczególnie w przypadku firm. Dlatego tak ważne jest robienie na bieżąco kopii zapasowych najważniejszych dokumentów. Dobrze byłoby w każdej firmie wyznaczyć osobę odpowiedzialną za tego typu działania - wówczas z pewnością o kopiach zapasowych nie zapomnimy.

Co zatem jest prawdziwym zagrożeniem w przypadku korzystania z Internetu? Czego dotyczy ryzyko w zakresie użytkowania komputera?

 
Związane jest ono z nieumiejętnym posługiwaniem się nowościami z zakresu nowych technologii i bynajmniej nie chodzi tutaj o braki w zakresie pracy z wykorzystaniem komputera. Chodzi tutaj natomiast o różnego typu uzależnienie od Internetu, gier komputerowych, a także komputera samego w sobie. Zbyt długie i zbyt częste spędzanie czasu właśnie w towarzystwie monitora może przynieść zdecydowanie negatywne skutki. Najłatwiej zaobserwować można to na przykładzie dzieci, gdy pochłonięte grą komputerową nie mają ochoty wyjść na podwórko, spotkać się z przyjaciółmi ani zająć się aktywności fizyczną, sportem.

Internet daje nam wiele możliwości, ale należy z niego korzystać z umiarem i w sposób umiejętny. Zdecydowanie nie powinniśmy pozwalać naszym dzieciom, aby całe dnie przesiadywały przed komputerem, grając w gry komputerowe lub od rana do wieczora udzielając się na portalach społecznościowych. Istnieje bowiem wiele innych, równie interesujących, form spędzania wolnego czasu.

Podobne artykuły

Dobre systemy informatyczne, to podstawa sprawnie prosperującego przedsiębiorstwa.

Więcej: System CRM
Odpowiednio dobrane oprogramowania mogą znacznie uprościć działalność danego przedsiębiorstwa.

Więcej: System ERP
Pozycjonowanie jest zbiorem określonych działań mających prowadzić do tego, aby strona znalazła się na jak najwyższej pozycji w wynikach wyszukiwania - w odpowiedzi na wpisanie danej frazy. Działania pozycjonerskie są coraz popularniejsze i przy

Więcej: Działania pozycjonerskie
Decydując się na system informatyczny dla firmy stajemy przed dość trudnym dylematem. Na rynku dostępnych jest dużo możliwości - musimy wybrać takie rozwiązanie, które nas w stu procentach usatysfakcjonuje.

Więcej: Systemy informatyczne dla firm